Ankiety są bardzo popularnym źródłem zbierania informacji. Bardzo często też sami spotykamy się z potrzebą przeprowadzenia ankiety. Wtedy zdarza się, że wykorzystujemy do jej tworzenia narzędzia, jakie już znamy. Tak powstaje ankieta w Wordzie dla oszczędzenia czasu, jednak ta oszczędność jest tylko pozorna.

Porównanie ankiet stworzonej w Wordzie z ankietą stworzoną na interankietach
Porównanie ankiet stworzonej w Wordzie z ankietą stworzoną na interankietach

Ankieta w Wordzie – Tworzenie

Microsoft Word jest najpopularniejszym edytorem do pisania tekstu. Posiada bardzo wiele opcji, ale nie są to opcje zaprojektowane pod kątem ankiet. Duża dowolność tworzenia może na początku wydawać się zaletą, ale bardzo szybko przekonujemy się, że ciężko będzie zapanować nad arkuszem. W interankietach posiadamy wzory ankiet i wiele typów pytań specjalnie dostosowanych do kwestionariuszy ankiet. Dzięki temu stworzysz u nas ankietę kilka razy szybciej niż w Wordzie.

Jak zrobić aktywny formularz w Wordzie

Aby stworzyć aktywny formularz w Wordzie, możesz skorzystać z funkcji Formularze w programie. Oto kroki, które musisz podjąć:

  1. Otwórz nowy dokument w Wordzie i przejdź do karty „Wstawianie” na pasku narzędzi.
  2. Na karcie „Wstawianie” znajdź grupę „Tekst” i wybierz przycisk „Pole formularza”. Otworzy się okno dialogowe „Wstawianie pola formularza”.
  3. W oknie dialogowym „Wstawianie pola formularza” możesz wybrać różne typy pól formularza, takie jak pole tekstowe, pole wyboru, lista rozwijana itp. Wybierz odpowiedni typ pola dla swojego formularza.
  4. Po wybraniu odpowiedniego pola kliknij przycisk „Dodaj” lub „OK”. Pole formularza zostanie dodane do twojego dokumentu.
  5. Powtarzaj kroki 2-4, aby dodać kolejne pola formularza, aż ukończysz tworzenie swojego formularza.
  6. Po dodaniu wszystkich pól formularza możesz dostosować ich właściwości. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pole formularza i wybierz „Właściwości pola formularza”. W oknie dialogowym „Właściwości pola formularza” możesz zmienić tekst etykiety, opcje wyboru, reguły walidacji i wiele innych.
  7. Gdy ukończysz tworzenie formularza, możesz zapisać dokument i udostępnić go innym użytkownikom. Pola formularza są interaktywne, co oznacza, że osoby, które wypełniają formularz, będą mogły wprowadzać dane i wybierać opcje zdefiniowane w formularzu.

Pamiętaj, że aktywny formularz w Wordzie może być używany do zbierania danych, ale nie zapewnia takich zaawansowanych funkcji jak analiza i raportowanie. Jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanego narzędzia do tworzenia formularzy, warto rozważyć skorzystanie z dedykowanego oprogramowania do tworzenia formularzy, takiego jak Interankiety Google Forms.

Udostępnianie ankiety w Wordzie

Chcąc udostępnić ankietę tworzoną w Wordzie należy zadecydować czy chcemy ją dystrybuować za pomocą wydruków papierowych, czy rozsyłać elektronicznie plik ankiety do wypełniających. Obie metody nie są zbyt nowoczesne ani wygodne. Ponadto wysyłanie plików Word e-mailem może okazać się bardzo kłopotliwe. Respondent musi otworzyć plik, wypełnić dokument, po czym ponownie zapisać i odesłać. W tym procesie może zdarzyć się wiele problemów przez co otrzymamy mniej odpowiedzi.

Ankiety online w naszym serwisie udostępniamy przesyłając link do strony, użytkownik po wejściu na stronę wypełnia ankietę i klika Wyślij. Wynik już jest w Twoim raporcie.

Jeżeli chodzi o ankiety drukowane to w pewnych zastosowaniach są lepsze niż ankiety online, dlatego w interankietach udostępniamy możliwość wydrukowania ankiety i zbierania odpowiedzi w formie pisemnej.

Analiza wyników ankiety w Wordzie

Analiza wyników jest najsłabszą częścią przeprowadzania ankiet w Wordzie. Pierwszym etapem jest zebranie wyników z ankiet papierowych lub otwarcia pojedynczych plików .doc lub .docx ankiet, aby pobrać z nich wyniki. Te dane trzeba przenieść np. do arkusza kalkulacyjnego Excel przepisując lub stosując metodę kopiuj/wklej. Dopiero wtedy możemy przygotować raport zbiorczy. Co gorsze, jeżeli napłyną kolejne wyniki to czynność tą trzeba powtórzyć. W naszym serwisie odpowiedzi są automatycznie dodawane do raportu i raport zbiorczy jest generowany automatycznie.

Dlaczego warto skorzystać z systemu do ankiet online?

Serwisy do przeprowadzania ankiet, takie jak interankiety posiadają specjalnie dostosowany interfejs i zbiór narzędzi do tworzenia ankiet. Nie mamy wielofunkcyjnego edytora tekstu, ale mamy za to bardzo wiele typów pytań, wygodną możliwość dodawania pytań obrazkowych i osadzania materiałów wideo.

Jeżeli potrzebujesz wydrukować ankietę to zawsze możesz to zrobić, ponadto dzięki temu, że ankieta jest stworzona w serwisie online możesz łatwo udostępnić ją i zacząć zbierać odpowiedzi w kilka chwil. Aktualnie ponad 60% ankiet jest wypełniania na tabletach i telefonach, więc ankieta zaprojektowana w Wordzie na rozmiary komputera będzie bardzo źle wyświetlała się na urządzeniach potencjalnych respondentów. Nasze ankiety świetnie dostosowują się do każdego rodzaju urządzenia pozwalając na swobodne wypełnianie ankiet.

Wyniki ankiet będą napływały w czasie rzeczywistym i automatycznie się zliczały tworząc raport zbiorczy.

Zachęcam do bezpłatnego przetestowania naszego serwisu zakładając konto.

Jeżeli masz jakieś pytania to możesz śmiało do mnie napisać na adres [email protected]