Głosowanie online z użyciem obrazków
Głosowanie online z użyciem obrazków

Głosowanie online jest bardzo dobrą metodą na dokonanie wyboru w większej lub mniejszej grupie osób. Z naszego doświadczenia głosowanie może być przeprowadzane w gronie znajomych, jak i w dużej organizacji. Najczęściej spotykamy się z głosowaniami wewnątrz firm, gdzie pracownicy np. wybierają miejsce imprezy integracyjnej. Przykładów zastosowania naszych ankiet online do głosowania można zliczyć dziesiątki. Nasi klienci twierdzą, że wykorzystują nasze narzędzie do głosowań, ponieważ w chwile mogą stworzyć i udostępnić ankietę głosowania. Jest to szybka i skuteczna metoda zebrania głosów.

W tym wpisie przybliżę kilka aspektów związanych z tworzenie i udostępnianiem głosowań oraz nasze przemyślenia na temat przyszłości głosowania online.

Program do głosowania online

Niewątpliwie podstawowym problemem, jaki stoi przed osobami chcącymi przeprowadzić głosowanie online jest znalezienie programu bądź aplikacji. Interankiety funkcjonują jako usługa internetowa, więc nie ma potrzeby kupowania oprogramowania, wystarczy założyć bezpłatne konto i można już przeprowadzić głosowanie, w zależności od potrzeb można wykupić pakiet płatny. 

Jak zrobić głosowanie online?

W celu przeprowadzenia głosowania online należy utworzyć ankietę w interankietach. Do głosowania najlepiej dodać jedno pytanie zamknięte. W zależności od rodzaju głosowania można zastosować różne rodzaje pytań z odpowiedziami tekstowymi lub graficznym, gdzie odpowiedzi będą posiadały obrazki i etykiety tekstowe pod nimi. Proste? To jest prostsze jak robi się to samemu, poniżej znajduje się filmik prezentujący tworzenie przykładowej ankiety online.

Kiedy mamy już przygotowaną ankietę do głosowania, możemy przejść do jej udostępnienia. 

Jak udostępnić głosowanie online?

Nasz serwis umożliwia skorzystanie z kilku metod udostępniania. Niektóre z metod pozwalają na zabezpieczenie, aby jedna osoba zagłosowała tylko raz. Oczywiście, możemy do ankiety wprowadzić dodatkowe pola identyfikacyjne, po których będzie widać czy dana osoba oddała więcej niż jeden głos. Taka metoda niestety wymaga weryfikacji zebranych głosów i nie jest w 100% skuteczna. Do dyspozycji mamy:

  • udostępnienie linku do ankiety (niezabezpieczona przed wielokrotnym wypełnieniem, zabezpieczenie przy pomocy plików cookies lub zabezpieczenie przy pomocy dodatkowych pól na dane),
  • wstawienie na stronę www (niezabezpieczona przed wielokrotnym wypełnieniem, zabezpieczenie przy pomocy plików cookies),
  • zaproszenia e-mail (pewność, że jedna osoba odpowie tylko jeden raz),
  • zaproszenia sms (pewność, że jedna osoba odpowie tylko jeden raz).
Zaproszenie e-mail do głosowania online
Zaproszenie e-mail do głosowania online

Najlepszym sposobem na przeprowadzenie głosowania z zabezpieczeniem przed wielokrotnym wypełnieniem jest skorzystanie z zaproszeń e-mail lub zaproszeń sms. Te dwie metody korzystają z tzw. tokenów. Dla danego numeru telefonu lub adresu e-mail generowany jest kod (token), który autoryzuje daną osobę do jednego zagłosowania.

Głosowanie online sms na telefonach

głosowanie online sms
Głosowanie online SMS

Większość osób wypełniających ankiety korzysta z urządzeń mobilnych, nie inaczej jest w przypadku głosowań online. Dużą zaletą naszego serwisu jest dostosowanie do urządzeń mobilnych. Wcześniej przygotowaną ankietę głosowania można udostępnić za pomocą wiadomości sms i osoby głosujące otworzą formularz dostosowany do jego urządzenia mobilnego. Sprawia to, że zbieranie odpowiedzi w głosowaniu jest naprawdę szybkie i skuteczne.

Tajne głosowanie online za darmo

Tajne głosowanie online to innowacyjny sposób przeprowadzania wyborów, ankiet i konkursów za pomocą internetu, który zapewnia zachowanie poufności i anonimowości głosujących. Jest to ważne, zwłaszcza w kontekście demokratycznych procesów wyborczych i ważnych decyzji społecznych.

Główne cechy tajnego głosowania online to:

  1. Anonimowość: Uczestnicy głosowania nie muszą ujawniać swojej tożsamości ani preferencji. To kluczowe dla uczciwości procesu.
  2. Bezpieczeństwo: Platformy do tajnego głosowania online stosują zaawansowane zabezpieczenia, aby chronić przed ewentualnymi atakami i manipulacjami.
  3. Wygoda: Uczestnicy mogą oddać swój głos z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, co zwiększa dostępność procesu.
  4. Szybkość i efektywność: Wyniki głosowania można uzyskać niemal natychmiast po zakończeniu procesu.

Jednak tajne głosowanie online wiąże się także z pewnymi wyzwaniami, takimi jak bezpieczeństwo danych, autentyczność uczestników czy zapobieganie oszustwom. Dlatego ważne jest, aby korzystać z sprawdzonych platform i technologii, które spełniają odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Interankiety dostępne są tylko za pomocą połączenia szyfrowanego SSL. Dbamy też o prywatność osób odpowiadających, jeżeli zadecydujesz, że głosowanie jest anonimowe, nie ma możliwości zidentyfikowania osoby głosującej. Adresy IP osób udzielających odpowiedzi są szyfrowane unikanymi w skali głosowania kodami nazwanymi Identyfikatory sieci.

Przyszłość głosowań online?

Doświadczenie z przeprowadzenia głosowań online za pomocą naszych formularzy sprawia, że zastanawiam się, dlaczego w innych aspektach naszego życia tak nie robimy? Mamy w Polsce wiele elementów, które ułatwiłyby ten proces, jak np. profil zaufany ePuap. Czemu nie przeprowadzić wyborów w formie elektronicznej? Jest to odważny krok, ale nie trzeba być Stanisławem Lemem, aby stwierdzić, że to przyszłość.

Głosowanie online w wyborach samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich

W czasach kiedy nasze telefony mają większe możliwości niż komputery sprzed kilku lat, my i tak chodzimy na wybory i głosujemy na kartkach papieru. Jest to trochę dziwne, jak technologia nierównomiernie adaptuje się w społeczeństwie. Sprawny system do głosowania oszczędziłby bardzo dużo pieniędzy i czasu. Coraz więcej państw w europie i na świecie testuje różne metody elektronicznego głosowania w wyborach, od głosowania przez komputer, telefon, po automaty do głosowania w lokalach wyborczych. Niektóre Państwa, takie jak Brazylia prowadzą elektronicznie wybory od 2000 roku! Artykuł w dzienniku Polska The Times z 2014 roku opisuje poziomy wdrożenia elektronicznego głosowania na świecie. Technologie są dostępne, teraz tylko trzeba chcieć.

Rozpocznij głosowanie online za darmo

Zachęcamy do stworzenia bezpłatnego konta i przeprowadzenia głosowania online za darmo. Najlepiej samemu przekonać się jak łatwo i szybko można przeprowadzić głosowanie. Załóż darmowe konto