Odkryj 5 topowych aplikacji do głosowania online! Sprawdź, jakie narzędzia gwarantują efektywność i bezpieczeństwo w procesie decyzyjnym.
Odkryj 5 topowych aplikacji do głosowania online! Sprawdź, jakie narzędzia gwarantują efektywność i bezpieczeństwo w procesie decyzyjnym.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak uprościć proces podejmowania decyzji w grupie lub zbierać szybko opinie od swojego zespołu? Dzięki postępowi technologicznemu, żyjemy w czasach, gdy mamy do dyspozycji wiele narzędzi ułatwiających ten proces, które były nieosiągalne dla poprzednich pokoleń. Te nowoczesne rozwiązania pomagają nam w wydajniejszym i bardziej zorganizowanym podejmowaniu decyzji. W dzisiejszym wpisie na blogu przyjrzymy się pięciu najlepszym aplikacjom do głosowania online. Te aplikacje, które zostały starannie wybrane i przetestowane, pomogą Ci nie tylko szybko zbierać opinie, ale także skutecznie podejmować decyzje. Znajomość i umiejętne korzystanie z tych narzędzi może znacznie usprawnić proces decyzyjny, oszczędzając cenny czas i zasoby.

Czym jest głosowanie online?

Głosowanie online, to odmiana głosowania elektronicznego, znana również jako głosowanie przez internet. Głosowanie elektroniczne to proces, w którym korzysta się z urządzeń elektronicznych do obsługi głosów. Mogą to być urządzenia do przeliczania kart głosowych lub transmisji ręcznie policzonych głosów z komisji obwodowych.

Głosowanie online to szczególna odmiana tego procesu, gdzie głosowanie odbywa się w czasie rzeczywistym, a komunikacja jest realizowana poprzez sieć internetową. Wyniki są prezentowane natychmiast po zakończeniu głosowania. Jest to idealne rozwiązanie, gdy uczestnicy posiedzenia są geograficznie rozproszeni lub gdy głosujący znajdują się w różnych miejscach, co nazywa się także głosowaniem hybrydowym.

Natomiast tajne głosowanie online to odmiana, w której zapewniona jest tajność oddanych głosów dzięki zastosowaniu animizacji głosujących. To sprawia, że uczestnicy mogą swobodnie wyrażać swoje preferencje, a jednocześnie utrzymać prywatność swojego wyboru.

5 najlepszych aplikacji do głosowania online w 2023 roku

 1. Interankiety
 2. Google Forms
 3. Mentimer
 4. Poll Everywhere
 5. Slido

Interankiety

Interankiety to doskonały program do głosowania online, który wyróżnia się szeregiem funkcji i cech, sprawiając, że jest idealnym narzędziem do zbierania głosów i opinii w różnych kontekstach.

 1. Uniwersalne zastosowanie:
  • Interankiety są wszechstronnym narzędziem, które sprawdza się w różnych sytuacjach, zarówno edukacyjnych, jak i biznesowych. Idealne do przeprowadzania głosowań podczas szkoleń, konferencji czy zgromadzeń online.
 2. Łatwość użycia:
  • Program cechuje się intuicyjnym interfejsem, co sprawia, że korzystanie z niego jest proste dla każdego użytkownika, bez względu na doświadczenie.
 3. Bezpłatna wersja:
  • Dostępna jest bezpłatna wersja programu, co czyni go dostępnym dla różnych grup użytkowników, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.
 4. Głosowanie online w czasie rzeczywistym:
  • Interankiety umożliwiają przeprowadzanie głosowań online w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybkie zbieranie i analizowanie wyników.
 5. Anonimowość głosujących:
 6. Dostępność na wszystkich urządzeniach:
  • Głosowanie online jest dostępne na różnych urządzeniach, co zwiększa mobilność i łatwość uczestnictwa w głosowaniu.
 7. Personalizacja pytań:
  • Użytkownicy mogą dostosowywać rodzaje pytań do konkretnych potrzeb i tematów, co pozwala na bardziej skoncentrowane i precyzyjne głosowanie.
 8. Integracja z innymi systemami:
  • Program oferuje integracje z innymi systemami, co ułatwia przesyłanie danych i korzystanie z różnych narzędzi w ramach jednego procesu.

Google Forms

Google Forms to platforma, która jest nie tylko łatwa w użyciu, ale także oferuje wiele zaawansowanych funkcji do tworzenia głosowań online. Dzięki Google Forms możesz tworzyć piękne i interaktywne głosowania, które przyciągną uwagę respondentów. Ponadto, ta platforma umożliwia nie tylko łatwe udostępnianie głosowań, ale także zbieranie i analizowanie zebranych danych w sposób, który pozwoli Ci zrozumieć swoją publiczność i podejmować lepsze decyzje. Korzystając z Google Forms, możesz również personalizować swoje formularze głosowań, dodając logo, kolorystykę i inne elementy, które będą odzwierciedlać Twoją markę. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz przeprowadzić proste głosowanie w szkole czy wybory, Google Forms jest doskonałym narzędziem do tego celu.

Mentimeter

Mentimeter to niezwykle innowacyjna i użyteczna aplikacja, która nie tylko upraszcza procesy demokratyczne, ale również znacząco je usprawnia. Ta zaawansowana technologia pozwala na przekształcenie tradycyjnych procesów demokratycznych w interaktywne i angażujące doświadczenie, które z pewnością przyciągnie uwagę uczestników. Dzięki Mentimeter możemy stworzyć pełne zaangażowania środowisko, w którym wszyscy uczestnicy mają możliwość wyrażania swoich opinii i uczestniczenia w dyskusjach na temat różnych kwestii. To narzędzie nie tylko ułatwia komunikację i wymianę pomysłów, ale także zachęca do aktywnego udziału w procesach decyzyjnych. Mentimeter może mieć szerokie zastosowanie, począwszy od spotkań biznesowych i szkoleń, aż po wydarzenia społecznościowe i polityczne. Niezależnie od kontekstu, Mentimeter zapewnia nowoczesne i innowacyjne podejście do demokracji, które może przyczynić się do pełniejszego wykorzystania potencjału grupy i wpływu na decyzje podejmowane na różnych poziomach.

Poll Everywhere

Poll Everywhere to aplikacja, która pozwala na szybkie tworzenie ankiet i pytań, a następnie udostępnianie ich online. Uczestnicy mogą głosować poprzez strony internetowe, wiadomości tekstowe czy aplikację mobilną. Dzięki różnorodnym opcjom odpowiedzi, Poll Everywhere umożliwia dostosowanie głosowania do różnych kontekstów.

Slido

Jeśli jesteś organizatorem spotkania lub konferencji i pragniesz otrzymać opinie od uczestników, Slido jest doskonałym narzędziem do tego celu. To niezwykle użyteczne narzędzie umożliwia szybkie i efektywne tworzenie pytań i ankiet, które uczestnicy mogą wypełniać online w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, możesz zdobyć natychmiastowe opinie i uwagi od uczestników, co pomaga w dynamicznym prowadzeniu spotkania. Co więcej, Slido oferuje funkcje takie jak pytania i odpowiedzi na żywo, co czyni je idealnym narzędziem do interaktywnych spotkań, gdzie uczestnicy mogą aktywnie brać udział w dyskusji, zamiast być tylko biernymi słuchaczami. Dzięki takiemu narzędziu, każde spotkanie czy konferencja może stać się bardziej angażująca i efektywna.

Zastosowanie systemu do głosowania online

Narzędzia do głosowania online pomagają podejmować istotne decyzje, gromadząc opinie grupy w sposób systematyczny i sprawdzalny. Nierzadko te decyzje podejmowane są rokrocznie – podczas wydarzenia (np. doroczne Zgromadzenie Ogólne organizacji) lub w określonym czasie roku. Często przeprowadzane są bieżące głosowania wśród grupy (np. anonimowe ankiety wśród pracowników).

Zastosowanie systemu głosowania online ma sens w celu:

 1. Wyboru kierownictwa: Przykładem może być wybór zarządu, gdzie istnieje wiele stanowisk (np. przewodniczący, wiceprezes, sekretarz, skarbnik).
 2. Przyjęcia nowych członków do grupy: Pomaga to utrzymać regularny, sprawiedliwy proces oceny i pozwala kandydatom wiedzieć, czego mogą się spodziewać.
 3. Zebrania anonimowej opinii pracowników: Menedżerowie chcą wiedzieć, jak naprawdę czują się pracownicy wobec swojej pracy i życia zawodowego. Użycie systemu głosowania online z możliwością tajnego głosowania pomaga pracownikom wyrazić swoje prawdziwe uczucia, wiedząc i ufając, że ich opinie zostaną wysłuchane, ale nie będą bezpośrednio z nimi powiązane.
 4. Głosowania nad rocznymi budżetami: Ponieważ często konieczne są dostosowania budżetu, system głosowania online utrzyma głosowanie w bezpieczeństwie i dostępnym miejscu, bez względu na to, gdzie akurat znajdują się członkowie grupy.
 5. Zmiany w procedurach operacyjnych i statutach: Podobnie jak w przypadku wyborów na stanowiska kierownicze, oczekuj, że członkowie grupy zareagują silnie na zmiany – nawet te najmniejsze – w procesach organizacyjnych. Będziesz chciał zbierać indywidualne odpowiedzi na te zmiany w sposób systematyczny.
 6. Bezpieczeństwo, pewność i zaufanie do wyników wyborów: Zaufanie do Twojego głosowania i wyników wyborów to zdecydowanie najcenniejszy aspekt, jaki systemy głosowania online oferują Twojej grupie. Konsekwencje postrzegania głosowania jako niesprawiedliwego są kosztowne, czasochłonne i rujnują ciężko wypracowane zaufanie, jakie zbudowałeś wśród członków grupy. Z tej perspektywy system głosowania online zapewnia niezrównane bezpieczeństwo wyborów.

W każdym z tych przypadków system głosowania online umożliwi podejmowanie lepszych decyzji, uzasadnienie tych decyzji i udowodnienie, że zostały przeprowadzone zgodnie ze standardami grupy.

Jak wybrać system do głosowania online?

Podczas wyboru systemu do głosowania, istnieje kilka kluczowych kryteriów, które warto uwzględnić dla zapewnienia skuteczności, bezpieczeństwa i satysfakcji użytkowników. Bezpieczeństwo to priorytet – sprawdź, czy system oferuje solidne zabezpieczenia, takie jak szyfrowanie danych i autoryzację dostępu. Dostępność i łatwość użytkowania są kluczowe, aby system był dostępny dla wszystkich, niezależnie od lokalizacji czy umiejętności obsługi komputera. Ważne jest również, aby interfejs użytkownika był intuicyjny, minimalizując błędy użytkowników.

Audyt i weryfikacja są istotne dla transparentności procesu – system powinien umożliwiać sprawdzenie wyników i działań administratorów, a weryfikowalność wyników powinna być łatwa dla wszystkich zainteresowanych stron. Dostosowanie do wymagań organizacji to kolejny kluczowy aspekt – wybierz system, który można dostosować do specyficznych potrzeb i procedur organizacji. Istotne jest także, aby system był zintegrowany z istniejącymi systemami, takimi jak bazy danych czy platformy komunikacyjne, i kompatybilny z różnymi urządzeniami i przeglądarkami internetowymi. Wybierając system do głosowania, dbaj o te kryteria, aby zapewnić efektywność i bezpieczeństwo procesu decyzyjnego.

Dzięki tym aplikacjom do głosowania online, możesz efektywnie zarządzać procesem podejmowania decyzji, zbierać opinie oraz angażować swoją publiczność. Wybór konkretnego narzędzia zależy od Twoich potrzeb i kontekstu, w którym planujesz je użyć. Spróbuj kilku z nich, aby znaleźć to, które najlepiej spełnia Twoje oczekiwania i ułatwi Ci podejmowanie decyzji w sposób interaktywny i efektywny.