Odkryj tajniki Employer Branding. Dowiedz się, co to, jakie istnieją rodzaje i zainspiruj się przykładami najlepszych praktyk.
Odkryj tajniki Employer Branding. Dowiedz się, co to, jakie istnieją rodzaje i zainspiruj się przykładami najlepszych praktyk.

Employer branding, czyli budowanie marki pracodawcy, staje się kluczowym elementem strategii sukcesu przedsiębiorstw. W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja o najlepsze talenty jest coraz większa, posiadanie silnej marki pracodawcy może znacznie ułatwić proces rekrutacji. Pracodawcy z dobrą reputacją są postrzegani jako atrakcyjniejsi na rynku pracy, co może przyciągnąć więcej kandydatów do aplikowania na oferowane przez nich stanowiska.

Czym jest employer branding?

Employer branding to strategiczny i planowany proces budowania, zarządzania oraz utrzymania reputacji organizacji jako atrakcyjnego pracodawcy w oczach obecnych i potencjalnych pracowników, a także innych zainteresowanych stron. Jest to kluczowy element w kształtowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Sposób, w jaki firma jest postrzegana jako pracodawca, ma nie tylko kluczowe znaczenie dla przyciągania i zatrzymywania utalentowaych pracowników, ale również wpływa na motywację i zaangażowanie pracowników. Właściwie zarządzany Employer branding może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności firmy na rynku pracy.

Rodzaje employer brandingu

Działania związane z budowaniem marki pracodawcy można podzielić na dwa główne rodzaje, z każdym kierowanym do określonej grupy odbiorców.

 1. Employer branding wewnętrzny: Ten rodzaj EB koncentruje się na obecnych pracownikach firmy, dążąc do stworzenia przyjaznego środowiska pracy i zapewnienia możliwości rozwoju. Przedsięwzięcia w tym obszarze mają na celu ograniczenie odpływu pracowników, zwłaszcza w krótkim okresie po zatrudnieniu. Przykłady działań z zakresu employer branding wewnętrznego obejmują świadczenia dodatkowe i benefity pracownicze, takie jak prywatna opieka medyczna czy karta MultiSport, organizację imprez integracyjnych, udział w szkoleniach i programach rozwojowych, a także rozwinięty system bonusów i nagród. Komunikacja wewnętrzna, system wewnętrznej rekrutacji i dbanie o work-life balance pracowników to również kluczowe elementy tego rodzaju employer brandingu.
 2. Employer branding zewnętrzny: Skierowany do kandydatów, ten rodzaj EB ma na celu zbudowanie atrakcyjnego i przyjaznego wizerunku firmy dla potencjalnych pracowników. Przykłady działań z zakresu employer branding zewnętrznego obejmują uczestnictwo w targach pracy i konferencjach, współpracę z biurami karier uczelni, aktywne prowadzenie profili firmowych w mediach społecznościowych oraz przemyślaną promocję firmy w ofertach pracy. Profesjonalnie przygotowane strony internetowe, oferowanie wysokiej jakości produktów i usług jako wizytówki firmy to również kluczowe elementy budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy na zewnątrz.

Warto zauważyć, że moment rozmowy kwalifikacyjnej odgrywa kluczową rolę w employer brandingu, gdzie pracodawca nie tylko ocenia kandydata, ale jest równie oceniany przez potencjalnego pracownika. Profesjonalna rozmowa rekrutacyjna pozostawia pozytywne wrażenie zarówno u pracodawcy, jak i u kandydata, co wpływa na ostateczną decyzję obu stron. Dlatego ważne jest, aby dbać o profesjonalizm i pozytywne doświadczenia zarówno obecnych, jak i potencjalnych pracowników.

Przykłady Employer Branding

 1. Google: Google jest powszechnie znane nie tylko jako technologiczny gigant, ale także jako miejsce pracy, które jest przyjazne dla swoich pracowników. Firma ta jest często postrzegana jako miejsce, które oferuje innowacyjne środowisko pracy, a także szereg korzyści, które przyciągają do niej najlepszych i najjaśniejszych talentów z całego świata.
 2. Apple: Apple, firma zawsze stawiająca na kreatywność i design, przyciąga pracowników, którzy nie tylko chcą pracować, ale także chcą być częścią większej rewolucji technologicznej. Pracownicy Apple są często postrzegani jako ci, którzy przekraczają granice i tworzą produkty, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy i pracujemy.
 3. Zappos: Zappos jest firmą, która jest znana ze swojej niekonwencjonalnej kultury organizacyjnej. Firma ta promuje podejście do pracy, które jest jednocześnie przyjazne dla pracowników i innowacyjne. To podejście do pracy, które promuje kreatywność i innowacyjność, przyciąga do firmy Zappos wielu ambitnych i utalentowanych pracowników.

Korzyści z dobrego Employer Brandingu

Efektywny Employer Branding to nie tylko narzędzie rekrutacyjne, ale także kluczowy element strategii biznesowej, przynoszący liczne korzyści pracodawcom. Badania wykazują, że aż 84% pracowników rozważyłoby zmianę pracy na rzecz firmy o lepszej reputacji pracodawcy. Główne korzyści, jakie płyną dla przedsiębiorstw z budowania silnego Employer Brandingu, zostały ujęte w raporcie HRM Institute.

 • Pierwszą z wymienionych korzyści jest spójna komunikacja. Pracodawcy, którzy efektywnie budują swój wizerunek, potrafią konsekwentnie przekazywać swoje wartości i misję zarówno wewnętrznie, do pracowników, jak i na zewnątrz, do potencjalnych kandydatów oraz klientów. Spójność komunikacyjna buduje zaufanie i wzmacnia identyfikację pracowników z wartościami firmy.
 • Kolejną kluczową korzyścią jest lepsze dopasowanie kandydatów do kultury organizacyjnej. Skuteczny Employer Branding pozwala na przyciąganie osób, które pasują do specyfiki firmy, co z kolei wpływa na zwiększenie satysfakcji z pracy i wydajności pracowników.
 • Innym ważnym aspektem jest łatwość przyciągania talentów. Silny Employer Brand czyni firmę atrakcyjną dla wybitnych specjalistów, przyciągając potencjalnych pracowników, którzy dzięki pozytywnym informacjom o firmie decydują się dołączyć do zespołu.
 • Pracodawcy z silnym Employer Brandingiem doświadczają również większego zaangażowania pracowników. Lojalność pracowników rośnie, gdy czują się związani z misją i wartościami firmy, co przekłada się na wyższą motywację i efektywność.
 • Uznanie firmy za idealnego pracodawcę (wysoka pozycja rankingowa) to kolejna korzyść. Wysoka reputacja pracodawcy przyciąga uwagę i buduje prestiż, co ułatwia przyciąganie najlepszych talentów na rynku pracy.
 • Ponadto, skuteczny Employer Branding przyczynia się do zmniejszenia rotacji pracowników, co ma istotne znaczenie dla stabilności zespołu i ciągłości działań firmy. To również przekłada się na obniżenie kosztów związanych z rekrutacją, ponieważ firma z mniejszą rotacją wymaga mniejszych nakładów na pozyskiwanie nowych pracowników.

Warto zaznaczyć, że profesjonalny Employer Branding i pozytywny wizerunek firmy mają wpływ nie tylko na obszar rekrutacyjny, lecz także ułatwiają nawiązywanie relacji biznesowych i pozyskiwanie nowych klientów. Zadowoleni pracownicy przekładają się na wysoką jakość oferowanych usług i produktów, co stanowi dodatkowy atut w konkurencyjnym środowisku biznesowym.