Proste a zarazem zaawansowane narzędzie do tworzenia ankiet online. Ankiety stworzone u nas otrzymują średnio 30% więcej odpowiedzi niż w innych narzędziach. Sprawdź, jakie to proste ⤵️
Ankieta to nie jest tylko formularz z pytaniami do respondentów. To jest świetna platforma do zbierania wartościowych informacji. W szczególności ankieta online, która w porównaniu z klasycznymi ankietami może być stworzona w kilka chwil i za pomocą kliknięcia rozesłana do tysięcy odbiorców.
Ankiety online to obowiązkowe narzędzie każdego zdrowego biznesu. Nie bez powodu wszystkie firmy z Fortune 500, stale ankietyzują swoich klientów. Bardzo szybko możemy zapytać określoną grupę osób o opinie, zdanie lub odczucia. Takie informacje są bardzo wartościowe, niekiedy ciężkie do uzyskania w bezpośrednim kontakcie. Ma to wysoką wartość dla badań społecznych i rozwoju firm.
Formularz online w porównaniu z ankietami papierowymi ma same zalety. Tworzenie ankiety jest bardzo szybkie, udostępnianie formularza zajmuje chwilę. Wyniki automatycznie są zbierane w jedno miejsce.
Skupienie ludzi jest coraz krótsze, dlatego ankiety, muszą być prostsze, przyjaźniejsze i bardziej angażujące. Ankieta online jest powszechnie postrzegana za kamień u nogi, ale dla wielu firm ankieta jest niezastąpionym medium w słuchaniu swoich klientów. Decyzje podejmowane na podstawie głosu klienta pozwalają dobrze rozwijać biznes. Dlatego jakość ankiet jest tak istotna.
Poniżej znajdziesz wskazówki i dobre rady na temat tworzenia i przeprowadzania ankiet online. Zapoznaj się z nimi i zbieraj wartościowe informacje już dziś.
Ankiety online są wyświetlane na tysiącach różnych urządzeń. Największą różnicą jest wielkość ekranu. Chcesz, aby na każdym z tych urządzeń osoba wypełniająca miała komfort wypełniania Twojej ankiety. Nasza ankieta online dostosowuje się świetnie do każdego rodzaju urządzenia. Dzięki temu możesz się skupić na zadawaniu właściwych pytań i udostępniać swoje ankiety internetowe.
Włożyliśmy bardzo dużo pracy w zaprojektowanie pytań. Naszym celem było jak najwygodniejsze udzielanie odpowiedzi przez respondenta. Nie ma znaczenia czy posługuje się on urządzeniem dotykowym, czy steruje przy pomocy myszy. W obu przypadkach spotka się z taką samą wygodą wypełniania ankiety.
Jakość zbieranych w ankiecie odpowiedzi zależy od tego, jak pytasz. Pytaj krótko i treściwie. Gdzie to tylko możliwe daj respondentowi możliwość wyboru odpowiedzi bez konieczności wpisywania własnej.
Zadbaj o to, aby wypełnienie ankiety nie trwało dłużej niż 5 minut. Dzięki temu więcej osób wypełni Twoją ankietę, a odpowiedzi będą bardziej wartościowe. Formułuj pytania w najkrótszy możliwy sposób, pozwól respondentowi skupić się na udzieleniu jak najlepszej odpowiedzi.
Nikt nie chce czytać pytań, które jego nie dotyczą. Nie zmuszaj respondenta do oglądania pytań, które go nie dotyczą. Nie wyświetlaj takich pytań. Skorzystaj z pytań warunkowych i ukryj wybrane pytania. Dzięki temu możesz dobrać odpowiedni zestaw pytań do określonego profilu respondenta.
Korzystając z reguł przejść, możesz też wymusić zakończenie ankiety w przypadku określonej odpowiedzi.
Respondenci inaczej reagują, kiedy zwrócisz się do nich bezpośrednio. Spraw, aby Twoje ankiety były bardziej osobiste, przyjazne dla człowieka. Poprzez imienny zwrot zyskasz więcej odpowiedzi i będą one bardziej wartościowe. Personalizuj ankietę przy użyciu danych, które już posiadasz. Przywitaj respondenta lub zadaj mu precyzyjne pytanie o dany przedmiot, możesz to zrobić zarówno w ankiecie, jak i w zaproszeniu e-mail.
Wykorzystaj też pytania, na które respondent już odpowiedział przy pytaniach z prośbą o uzasadnienie.
Powiedz nam, dlaczego w poprzednim pytaniu oceniłeś nas na 5?
Przy takim definiowaniu pytań, jest większa szansa, że użytkownik podzieli się odpowiedzią.
W obecnych czasach prezentacja wizualna jest szczególnie ważna. Ankieta online również powinna być spójna wizualnie z marką. Nie pozwól sobie na udostępnianie nieatrakcyjnych formularzy ankiety.
Wygląd ankiety jest szczególnie ważny w przypadku firm. Spraw, aby ankieta wyglądała jak dokument prosto z firmy. Dostosuj wygląd ankiety do standardów graficznych Twojej firmy lub organizacji.
Powitaj respondenta formularzem ankiety w kolorystyce Twojej firmy oraz z dodanym logo firmy. Zrób to za pomocą prostego w użyciu edytora wyglądu. Ustawiając czcionkę, kolory, logo i tło możesz dowolnie ustawić wygląd ankiety.
Nikt nie lubi być zaskakiwany. Tak samo jest z osobami odpowiadającymi na Twoje ankiety.
Wiadomość powitalna, jak i pożegnalna są bardzo ważne dla realizacji badania. Rozpocznij od przywitania się z respondentem. Bądź otwarty i poinformuj go jakich pytań może się spodziewać. Sprawdź, ile czasu zajmuje wypełnienie formularza i dodaj tę informację we wstępie. Dodatkowo poinformuj czy badanie jest anonimowe i czy będą wymagane jakieś dane wrażliwie. Poprzez otwarte zaprezentowanie warunków, zmniejszysz liczbę osób, które podczas badania będą zaskoczone i porzucą wypełnianie.
Uzupełnij też informację po zakończeniu wypełniania, aby podziękować respondentowi za poświęcony czas. W wiadomości po wypełnieniu można też umieścić np. kod promocyjny.
Czasy, kiedy ankiety online były długim formularzem z tabelkami, się skończyły. Nie ma już miejsca na formularze, gdzie zaznaczenie odpowiedzi wymaga precyzyjnego najechania na mały okrągły przycisk. Pytania macierzowe w formie, jaką powszechnie znamy, się skończyły. Wszystko dzięki telefonom, które wymusiły bardziej kompaktowy wygląd formularzy.
Ponad 60% odpowiedzi w ankietach jest udzielanych na telefonach komórkowych, zamiast tworzyć wielkie tabelki pytań macierzowych, twórz grupy pytań dostosowanych do każdego rodzaju urządzenia.
Pytania macierzowe są świetne dla twórców badań ankietowych, jednak respondenci nie lubią ich wypełniać. Zastanów się dwa razy przed utworzeniem takiego pytania. Postaraj się nie tworzyć zbyt obszernych pytań tego typu. Stwórz taką ankietę, którą sam byś chciał wypełnić. Sprawdź nasz poradnik na temat pytań macierzowych.
Nie każdy respondent będzie znał odpowiedź na Twoje pytanie. Pozwól mu pominąć pytania, które nie są kluczowe. Zmuszając kogoś do odpowiedzi na pytanie, na które nie zna odpowiedzi, zmuszasz go do porzucenia wypełniania ankiety.
Zaprojektuj ankietę w taki sposób, aby kluczowe pytania, na które odpowiedź będą znały wszystkie osoby, były obowiązkowe. Inne pytania zostaw nieobowiązkowe, aby zyskać więcej odpowiedzi.
Tworzenie dobrych ankiet to balansowanie pomiędzy liczbą pytań a liczbą odpowiedzi. Kiedy pytania zamknięte są świetnym narzędziem do łatwego zbierania odpowiedzi, pytania otwarte dostarczają kontekst do udzielanych odpowiedzi. Dlatego warto właściwie używać pytań otwartych, najlepiej jako uzupełnienie.
Czy możesz uzasadnić wybór oceny 6 w poprzednim pytaniu?
Tak zadane pytanie pozwoli otrzymać uzasadnienie dla wyboru, który może zawierać cenne informacje.
Niech Twoi odbiorcy otworzą ankietę za pomocą jednego kliknięcia. Wygląd wiadomości jest dostosowany do wyglądu ankiety, a dodatkowe opcje pozwolą Ci np. personalizować treść wiadomości e-mail i samej ankiety. Dodatkowo wykorzystaj możliwość:
Zbieraj odpowiedzi prosto ze swojej strony internetowej, bez potrzeby jej opuszczania. Specjalnie zaprojektowany widget pozwala zbierać:
Umieść formularz lub ankietę jako część swojej strony www. Dostosuj wygląd za pomocą prostego edytora. Zbieraj odpowiedzi w:
W dzisiejszych czasach ponad połowa ankiet jest otwierana na urządzeniach mobilnych. Udostępniaj ankiety, które świetnie działają na każdym urządzeniu.
Dostosuj wygląd do swoich oczekiwań lub skorzystaj ze specjalnie zaprojektowanych szablonów.
Zintegruj ankiety ze swoją aplikacją mobilną i zbieraj opinie bez konieczności opuszczania Twojej aplikacji.
Zaproszenia SMS są świetnym sposobem na ankietyzację. Wystarczy, że respondent kliknie w link, a na jego telefonie zostanie otwarta ankieta dostosowana do jego urządzenia.
Badania realizowane za pomocą zaproszeń SMS mają o 20% wyższy współczynnik wypełnień w porównaniu do klasycznych metod udostępniania.
Zdobądź odpowiedzi od użytkowników popularnych mediów społecznościowych. Udostępniaj ankietę lub formularz przy użyciu serwisów takich jak:
Dużą popularnością cieszą się ankiety wypełniane na miejscu, podczas wizyty w sklepie, salonie, urzędzie lub innej instytucji. Nasze ankiety online można z łatwością wyświetlić na tablecie i umożliwić klientom podzielenie się swoją opinią.
Taka metoda nie wymaga wysyłania klientowi zaproszenia do ankiety. Warto jednak zwrócić uwagę, że wypełnianie ankiet w takim miejscu musi być bardzo sprawne, dlatego warto zrezygnować z odpowiedzi tekstowych. Najlepiej się sprawdza seria pytań o konkretne aspekty doświadczeń, np. pytanie o obsługę, czystość, łatwość znalezienia informacji. Dzięki analizie takich pytań można łatwo podjąć działania naprawcze w celu polepszenia komfortu klienta.
Jeżeli planujesz eksportować odpowiedzi do arkusza kalkulacyjnego. Zapisuj automatycznie każdą kolejną odpowiedź do arkusza kalkulacyjnego Google lub Microsoft Excel. Każda kolejna odpowiedź będzie nowym wierszem w arkuszu, a Ty oszczędzisz czas na powtarzanie tego samego procesu.
Zbierasz adresy e-mail? Prowadzisz newsletter? Automatycznie dodawaj nowe adresy e-mail i spraw, aby dane były synchronizowane. Automatycznie dodawaj adresy e-mail z ankiety do platform mailingowych takich jak: MailChimp, GetResponse czy Freshmail.
Pracujesz w oparciu o system CRM? Zbierasz lead'y? Ankietujesz swoich klientów? Przesyłaj zebrane w ankietach dane bezpośrednio do Twojego systemu CRM. Automatycznie przesyłaj dane do takich systemów jak Hubspot, Microsoft Dynamics, Salesforce, Pipedrive, SALESmanago, Base CRM.
Zbierasz pliki w swoich ankietach? Respondenci dołączają dokumenty lub zdjęcia. Zautomatyzuj zbieranie tych danych. Zapisuj pliki na Google Drive, Dropbox, Microsoft OneDrive lub Box
Komunikujesz się w firmie za pomocą popularnych aplikacji do czatu? Otrzymuj powiadomienia po otrzymaniu odpowiedzi w ankiecie w aplikacjach Slack lub Microsoft Teams. I nie przegap napływających odpowiedzi.
Wykorzystaj nasze API do integracji z dowolnym systemem. Przesyłaj dane z ankiet bezpośrednio do Twojego systemu, wykorzystuj posiadane już dane do personalizacji ankiet.
Wiemy jak ważny jest wybór najlepszych narzędzi. Przez lata pracujemy nad tym, aby przeprowadzanie ankiet było proste, szybkie i przyjemne. Opinie naszych użytkowników i klientów upewniają nas w tym, że podejmujemy właściwe decyzje. Zachęcamy do sprawdzenia naszego narzędzia, zawsze możesz się do nas odezwać, jeżeli masz jakieś pytania. Bardzo chętnie pomożemy.
’’interankiety idealnie wspierają nasze procesy rekrutacyjne oraz komunikację wewnątrz firmy.’’
Całkowicie zautomatyzowaliśmy przeprowadzanie ankiet satysfakcji klienta
Ankiety rekrutacyjne skróciły proces rekrutacji o 40%
Ankiety pomagają nam w szybkiej i skutecznej komunikacji z pracownikami
Jest to bardzo łatwe i w każdym momencie możesz liczyć na nasze wsparcie.