Jak zrobić ankietę?

Ankiety posiadają bardzo szerokie zastosowanie, od zadania prostego pytania do przeprowadzenia rozbudowanego badania. Są stosowane w szkołach, firmach, urzędach i innych organizacjach. Mimo bardzo wielu dostępnych narzędzi do przeprowadzania ankiet, internauci często zadają sobie pytanie „Jak zrobić ankietę?”. Zrobienie ankiety często wiąże się z kilkugodzinnym poznaniem nowego narzędzia. Serwis interankiety jest zaprojektowany tak aby czas na poznanie był jak najkrótszy.

W tym artykule przybliżę proces tworzenia ankiety.

Dodawanie pytań

Pierwszym krokiem w celu przeprowadzenia ankiety jest stworzenie nowej, pustej ankiety. Należy wybrać nazwę dla nowej ankiety i kliknąć – „Utwórz ankietę”. Następnie ukaże się nam ekran z listą dostępnych pytań po lewej stronie i miejscem na pytania po prawej stronie. Dodawanie pytań jest bardzo proste. Wystarczy przeciągnąć i upuścić wybrane pytanie z menu po lewej stronie i upuścić po prawej stronie. Proces jest widoczny na filmiku poniżej.

Do dyspozycji są 23 typy pytań: Otwarte – krótki tekst, Otwarte duże pole, Zamknięte jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, Zamknięte z odpowiedzią otwartą, Obrazkowe, Ocena – gwiazdki, Ocena – skala, Ocena – serca, Macierzowe wielokrotnego i pojedynczego wyboru, Ranking, Suwak, NPS, Metryczka, E-mail, Lista, Adres www, Plik, Data, Numer, Wstawka tekstowa/obrazkowa.

Pytania posiadają dodatkowe opcje konfiguracji i personalizacji. W każdym momencie można zobaczyć jak ankieta prezentuje się na żywo klikając w ikonkę lupy na białym pasku po prawej stronie.

Dodawanie stron ankiety

Domyślnie ankieta posiada jedną stronę, jednak możesz utworzyć dowolną liczbę stron i stworzyć np. ankietę, która będzie wyświetlała tylko jedno pytanie w danym momencie. Aby utworzyć stronę wystarczy kliknąć link „Dodaj stronę”.

Ankieta z podziałem na strony

Strony pozwalają bardzo łatwo definiować reguły przechodzenia pomiędzy nimi. Możesz też usunąć wybraną stronę klikając w ikonkę krzyżyka obok numeru strony.

Kolejność pytań i stron

Aby ułatwić zarządzanie kolejnością pytań i stron przygotowaliśmy oddzielną zakładkę. Pozwala ona na bardzo proste zarządzanie ankietą. W prosty sposób można rozbić ankietę jednostronnicową na więcej stron.

Logika pytań – reguły pytań

Kiedy chcesz wyświetlić pewne pytania w zależności od wcześniej udzielonych odpowiedzi należy skorzystać z reguł logicznych. Reguły dodaje się do pytań wybierając okoliczność zajścia reguły i akcje która się wydarzy po zajściu tej okoliczności.

Reguły można dodawać do pytań otwartych i zamkniętych. W zależności od tego czy respondent odpowie, pominie lub wybierze określoną odpowiedź można zdefiniować reguły pozwalające na przejście, pominięcie określonych stron lub wymuszenie zakończenia ankiety.

Przy prostych pominięciach pytań warto zastosować tzw. logikę odwrotną. Oto przykład logiki odwrotnej:

Jeżeli użytkownik nie wybierze odpowiedzi A, to pominie stronę 3.

Oznacza to, że po wyborze odpowiedzi A pokaże się strona 3. W przypadku innej odpowiedzi strona 3 zostanie pominięta. Taka definicja reguł pozwala na realizację pominięć definiując mniejszą ilość reguł.

Ukryte zmienne

Ukryte zmienne przydają się np. przy prowadzeniu wysyłki ankiet za pomocą poczty e-mail. Przy użyciu ukrytych zmiennych można np. przekazać imię i adres e-mail wypełniającego. Ukryte zmienne zidentyfikują osobę wypełniającą ankietę i będą widoczne na zestawieniu danych surowych.

Oto przykład adresu URL z użyciem ukrytych zmiennych:

https://interankiety.pl/i/fGDgHTf?name=Interkropek&email=interkropek@interankiety.pl

Zdefiniowane wartości można też używać w treści ankiety wpisując: $$nazwazmiennej$$ – dzięki temu można np. powitać personalnie wypełniającego lub przekazać indywidualny kod rabatowy.

Zachęcam do założenia konta Bezpłatnego i sprawdzenia naszego serwisu – Załóż darmowe konto