Wstęp do ankiety badawczej – porady i wskazówki

wstęp do ankiety
Przykładowy wstęp do ankiety

Największym problemem w realizacji badań ankietowych jest zapewnienie właściwej liczby wypełnień przez wybraną grupę respondentów. Ankietę możesz stworzyć i udostępnić w kilka minut wykorzystując nasze proste w obsłudze program do tworzenia ankiet online, ale przekonanie ludzi do jej wypełnienia jest niekiedy bardzo trudne. Powoduje to, że takie elementy jak wstęp do ankiety mogą mieć istotny wpływ na powodzenie badania.

Wstęp do ankiety dla uczniów i nauczycieli

Bardzo często potrzebujemy wykonać wstęp do ankiety przy badaniach w szkołach, ankiety dotyczą uczniów, nauczycieli i rodziców. Dobre wykonanie takiego wstępu jest ważne dla powodzenia ankiety.

Nie ma z góry narzuconego przepisu na dobry wstęp do ankiety. Zależy on od rodzaju badania i informacji, jakie warto przekazać respondentowi przed rozpoczęciem. Jednak jest kilka uniwersalnych zasad, które pozwolą stworzyć świetny wstęp do ankiety.

1. Opisz czego dotyczy badanie

Nikt nie lubi być zaskakiwany, więc warto opisać czego dotyczy badanie i jakich pytań może spodziewać się respondent. Opis nie powinien być długi, maksymalnie 2-3 zdania. Najlepiej zwięźle podsumować tematykę pytań.

2. Podaj przybliżony czas wypełnienia

Warto podać przybliżony czas wypełniana. Wyznaczenie czasu można zmierzyć wypełniając testowo ankietę. Czas ten nie powinien on przekraczać 5 minut. Statystycznie ankiety, których czas wypełnienia przekracza 5 minut mają dużo większy współczynnik porzuceń.

3. Personalizuj ankietę – o ile to możliwe

Zwróć się bezpośrednio do respondenta witając go po imieniu. To jest bardzo dobry sposób zwrócenia uwagi wypełniającego. Poza bezpośrednim zwrotem można też odnieść ankietę do zdarzenia, np. w przypadku sklepu internetowego można spersonalizować ankietę zakupionymi przez klienta produktami. Klientowi wtedy łatwiej jest się odnieść do pytań i wyrazić swoje zdanie.

4. Zaoferuj coś zamian

Jeżeli masz możliwość zaoferowania czegoś w zamian za wypełnienie ankiety to zrób to. Spowoduje to, że współczynnik wypełnień wzrośnie znacząco. W przypadku sklepów można zaoferować rabat lub udział w losowaniu jakieś nagrody. Nasze narzędzie umożliwia w łatwy sposób dodanie kodu rabatowego do strony z podziękowaniem.

Mam nadzieję, że powyższe porady sprawią, że Twój wstęp do ankiety sprawdzi się świetnie i Twoje następne badanie okaże się sukcesem.

Zacznij zbierać odpowiedzi

Stwórz dowolny formularz i przeprowadź ankietę, badanie, test, quiz lub po prostu zbierz dane

Załóż darmowe konto
Pakiet bezpłatny. Bez zobowiązań.