W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się badania satysfakcji klienta. Często jesteśmy proszeni o wypełnienie ankiety na temat usługi lub produktu. Popularność takich badań ma związek ze wzrostem świadomości wśród przedsiębiorców na temat istotności satysfakcji klienta. Z pomocą przychodzi nam badanie NPS.

Jeżeli chcemy przeprowadzić badanie satysfakcji, to musimy znaleźć odpowiednie narzędzie oraz zaprojektować ankietę. Znalezienie narzędzia powinno być proste (już przebywasz na stronie takiego narzędzia), lecz konstrukcja pytań może okazać się skomplikowana. Świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pytania Net Promoter Score (NPS). To badanie w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność, przede wszystkim dlatego, że bazuje na jednym pytaniu, a daje bardzo dużo informacji.

Pytanie NPS

Badanie NPS Apple Watch
Badanie NPS na temat doświadczeń związanych z testowaniem zegarka Apple Watch

NPS to wskaźnik, który otrzymujemy na podstawie odpowiedzi na jedno pytanie, które może brzmieć następująco:

Czy polecił(a)byś nasze usługi swoim znajomym?

Odpowiedź jest skalą od 0 – 10. Gdzie 0 oznacza „Zdecydowanie nie poleciłbym” zaś 10 – „Zdecydowanie poleciłbym”.

Net Promoter Score (NPS) został zaproponowany przez Fred’a Reicheld’a, autora książki „Ultimate Question” i rozpowszechnione przez firmę SatMetrix. Badanie NPS przewiduje prawdopodobieństwo powrotu lub dalszego polecenia produktu, lub usługi. Ankieta NPS nie zastępuje badań satysfakcji klientów, lecz daje wartościowy wskaźnik przy rozwoju firmy.

Przyjmuje się, że wzrost wskaźnika NPS lub jego wysoka wartość jest wprost proporcjonalna do przychodu. Czyli im bardziej lojalni są Twoi klienci, tym więcej pieniędzy zarobisz.

W tym wpisie chciałbym podzielić się wiedzą, jaką zdobyliśmy przy realizacji i wsparciu badań NPS dla naszych klientów.

NPS metodologia

To jest podstawowa zasada, którą zawsze powtarzamy. W każdym badaniu gdzie prosimy kogoś o wypełnienie ankiety, chcemy, aby wypełniający nie był w żaden sposób zniechęcony dużą ilością pytań lub długą treścią.

Jeżeli utrzymamy minimalną liczbę pytań i krótką treść to mamy wtedy pewność, że współczynnik wypełnień ankiety będzie wysoki, a badanie NPS da właściwe rezultaty. Standardowe badanie NPS posiada 2 pytania. Jedno o ocenę 0-10, a drugie dotyczące powodu wybrania wartości w pierwszym pytaniu.

Net Promoter Score po polsku

Ostatnio kolega Mateusz Ojdowski z firmy Movade podzielił się zdjęciem instrukcji dodawania opinii dla klientów pewnego salonu samochodowego. Jest to świetny przykład jak nie robić badania NPS. Oto instrukcja do głosowania:

bad-nps
Instrukcja dodawania oceny w Badaniu NPS

Pytanie NPS bez powodu nie posiada skali od 0 do 10. Odpowiedzi 0-6 są negatywne, 7-8 nie są brane pod uwagę a 9, 10 – są pozytywne. Ktoś w tym wypadku pomyślał, że jest to niesprawiedliwe, że szansa otrzymania oceny 9-10 jest niewielka. To jest cała idea tego badania. Pozorna skala 11-stopniowa ma za zadanie rozróżnić tych, którzy są zachwyceni na temat produktu/usługi od tych, którzy są tylko usatysfakcjonowani lub nieusatysfakcjonowani. Wtedy poprzez pytania uzupełniające dowiemy się przyczyny takiej oceny.

Wpływanie na wybór oceny powoduje, że równie dobrze można skorzystać z 3 buziek i sprawa będzie załatwiona, ale wynik nie dam nam tak dużo informacji, jak wskaźnik NPS i jego składowe.

Buźki służące do 3-stopniowej oceny

Jaki jest efekt kombinowania przy wskaźniku NPS? Przyjmuje się, że wzrost wskaźnika NPS jest wprost proporcjonalny do przychodu. Czyli im bardziej lojalni są Twoi klienci, tym więcej pieniędzy zarobisz. W przypadku naszego salonu samochodowego oznacza to, że wskaźnik będzie wyższy, ale w tym czasie przychody, liczba klientów może spadać. Jeżeli nie są one również monitorowane, to może się to wiązać ze stratą wielu klientów.

Badanie NPS nie odpowiada na każde pytanie

Nie zawsze NPS jest dobrym rozwiązaniem. Jest to ogólny wskaźnik oceniający lojalność klientów. W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem jest stworzenie ankiety satysfakcji klienta i skorzystanie ze skali np. 1-5. Taka ocena jest właściwa przy ocenie konkretnego przedmiotu lub zdarzenia. Dla przykładu prowadzimy sklep z odzieżą. Chcielibyśmy sprawdzić, jak oceniają nas klienci. Możemy skorzystać z ogólnej skali NPS i w przypadku złych ocen dopytywać się co jest nie tak. Lepszym rozwiązaniem jest zadanie kilku pytań, gdzie oceną będą np. buźki w 5-stopniowej skali. Zamiast ogólnego pytania można zadać pytania o poszczególne składowe zakupu:

  • Czy łatwo można było znaleźć szukane produkty?
  • Jak oceniasz czystość przymierzalni?
  • Czy obsługa była pomocna?
ankiet-hm
Ankieta satysfakcji w sklepie H&M

Dzięki takiemu badaniu mamy informację na temat oceny najważniejszych elementów procesu zakupowego w naszym sklepie. Jeżeli średnia ocen w pytaniu o czystość przymierzalni będzie niska, to wiemy, co trzeba poprawić.

NPS jako element obsługi posprzedażowej

Badanie Net Promoter Score (NPS) jest niezwykle przydatnym narzędziem w kontekście obsługi posprzedażowej, pozwalając firmom na zrozumienie, jak klienci postrzegają ich produkty lub usługi po zakupie. To nie tylko wskaźnik satysfakcji klienta, ale również głębsze spojrzenie na lojalność i potencjał polecania marki. Koncepcja jest prosta: po zadaniu pytania o skalę oceny od 0 do 10, klienci są podzieleni na trzy grupy: promotorów, pasywnych i krytyków. Promotorzy, czyli osoby dające oceny 9 lub 10, są entuzjastami firmy i z chęcią ją polecają. Pasywni, oceniający na 7 lub 8, są obojętni wobec firmy, a krytycy, oceniający od 0 do 6, wyrażają niezadowolenie.

Dlaczego NPS jest tak istotny w obsłudze posprzedażowej? Po pierwsze, pozwala na bieżąco monitorować opinie klientów i szybko reagować na ewentualne problemy lub niezadowolenia. Po drugie, dostarcza wartościowych danych do analizy trendów i identyfikacji obszarów do poprawy. Po trzecie, promotorzy stanowią potencjalne źródło nowych klientów, gdyż ich pozytywne rekomendacje mają wielką wagę w świecie pełnym reklam i informacji.

Korzystając z NPS w obsłudze posprzedażowej, firmy nie tylko zwiększają satysfakcję klientów, ale również budują silniejsze i trwalsze relacje z nimi. To inwestycja w długofalowy sukces i reputację firmy, która może przynieść wymierne korzyści. Dlatego warto uwzględnić badanie NPS w strategii obsługi klienta i stać się bardziej odpowiedzialnym partnerem w oczach klientów.

NPS przykład

Badania NPS są świetnym narzędziem do kontroli ogólnego zadowolenia klientów. Systematyczne pozyskiwanie rzetelnych odpowiedzi pomoże w podejmowaniu właściwych decyzji.

Przetestuj nasz szablon ankiety Net Promoter Score

Przykład ankiety NPS

Zapraszam do przetestowania naszych ankiet NPS i rozpoczęcie badania Net Promoter Score już dziś. Użyj szablonu ankiety NPS